פז

מי אנחנו?

פז – הרבה יותר מתחנת דלק

פז חברת נפט היא חברה ציבורית שנוסדה בשנת 1958 ופועלת בתחום האנרגיה והקמעונאות כאשר מוצריה העיקריים הם בנזין וסולר. זוהי קבוצת האנרגיה הגדולה בישראל, היא נסחרת בבורסה בתל אביב ומחזיקה בבעלות על בית זיקוק באשדוד. בבעלות פז חברת נפט נמצאות גם הרשתות 'Yellow', 'סופר יודה' ו-'פרשמרקט', המוכרות בתחום המזון והנוחות.

פז הוקמה בשנת 1922 כחברה בשם Anglo-Asiatic Petroleum, ששיווקה דלק בארץ ישראל, וכעבור 5 שנים עוברת לבעלותה של חברת Shell הבינלאומית שמשנה את שמה הקודם של פז לשם Shell Palestine. אך עם החרם הערבי הגדול הוחלט בחברת Shell על הפסקה של פעילותה בשטח הארץ, ולכן הוקמה בשנת 1958 חברת 'פז' שרכשה את נכסיה של Shell ממנה וקיבלה את שמה השלישי והסופי.

בשנת 1981 וכר אחד מהשותפים – אייזיק וולפסון את חלקו ב'פז' לידי המדינה, וזו מוכרת אותם כעבור 7 שנים לג'ק ליברמן שמחזירה את החברה לבעלות פרטית. בשנת 2006, זוכה 'פז' במכרז על בית הזיקוק באשדוד – השני בגודלו בארץ. לאורך השנים נסחרות מניות החברה בין אנשי עסקים וגורמים שונים עד שבשנת 2016 היא הופכת לחברה ללא גרעין שליטה.

כיום, תחומי הפעילות של 'פז' חולשים על ענפים גדולים במשק  – שיווק, מכירות, נדל"ן, זיקוק ועוד. החברה מחזיקה גם במספר מרשים של חברות בנות בתחומים השונים:

  • פזגז – חברה המספקת גז לבישול
  • פזמוביל – חברה המספקת דלקים
  • פזקר – חברה המייצרת פתרונות ציפוי, איטום וחומרי דבק לענף הבנייה.
  • פז שמנים וכימיקלים – חברה המייצרת וממחזרת שמנים שונים לענפי תעשייה שונים.
  • פז שירותי תעופה – חברה המספקת שירותי תדלוק לכלי תעופה ואחסון דלק סילוני.
  • פז סולאר – חברה המשווקת ומתקינה מערכות אנרגיה סולארית בענפים שונים במשק כמו תעשייה, חקלאות ומסחר.
  • פז בית זיקוק באשדוד – כשמה כן היא, אחראית על הפעלת בית הזיקוק של 'פז'.

מובן כי 'פז חברת נפט' הצליחה להניח את ידה ולייצב עצמה כחברה הפועלת ומתפתחת בסוגים שונים של אנרגיה במדינת ישראל. על פי דו"ח המשרד להגנת הסביבה משנת 2013, 'פז חברת נפט' היא החברה המזהמת ביותר בישראל.