סופרגז

מי אנחנו?

סופרגז

אלקטרה פאוור סופרגז בע"מ היא חברה ישראלית המספקת גז פחמימני מעובה.

סופרגז נוסדה בינואר 1954 בידי "החברה הכלכלית הארץ-ישראלית" מניו יורק, "האינקא", סטרואה לופסקו וקבוצת משקיעים איטלקיים. מתקני אחסון הגז הראשונים של החברה היו בקריית אריה שבפתח תקווה. בשנת 1955 הוקמה שותפות אג'יפ-סופרגז והוחלט על הקמת מתקני אחסנת גז נוספים ליד נחל קישון. השותפות פתחה בפני סופרגז את שוק הפצת הגז מעבר לתחומי ישראל, והחברה המאוחדת קיבלה את הסוכנות
להפצת גז בקפריסין ובטורקיה.

משנות ה70 עד 2006 החברה הייתה תחת החברה גרנית הכרמל שפיתחה את החברה לכיוון של אנרגיה נקייה יותר ולהשתמש בגפ"מ. באותה התקופה נוספו המון חברות שלקחו את שירותיה של סופר גז והיא הרחיבה את פעולותיה עם מתקני לוגיסטי ומרכזים לוגיסטיים איכותיים במיוחד, לכן החברה הצליחה להגיע אל קהל יעד של לקוחות עסקיים גדולים כגון בתי מלון, מפעלי טקסטיל, מסעדות ומאפיות גדולות.

בבעלות קבוצת עזריאלי

בשנת 2006 רכשה קבוצת עזריאלי את השליטה בחברת גרנית הכרמל, ובשנת 2012 השלימה קבוצת עזריאלי בהצלחה הצעת רכש למניות גרנית הכרמל שהובילה להפיכתה לחברה פרטית ולמחיקתה מהמסחר
בבורסה, לאחר 20 שנים שבהן החברה הייתה ציבורית. במהלך השנים זכתה חברת סופרגז שלוש פעמים במכרזים לאספקת גז לצה"ל.

לאחר שהמשא ומתן עם חברת EMG לא צלח בעקבות החבלות בצינור הגז המצרי בסיני בשנת 2010, בשנת 2013 חתמה החברה על הסכם עם השותפות במאגר תמר לאספקת גז טבעי בהיקף של 530 מיליון ש"ח, ובכך הייתה לחברה המסחרית הראשונה שרכשה גז משותפות תמר. לאחר התחברות מאגר תמר לרשת ההולכה היבשתית באוגוסט 2013 הוגז המפעל הראשון שחובר לצנרת החלוקה. מאז ועד היום הסבה סופרגז עשרות מפעלים שצורכים גז טבעי ובמקביל החלה סופרגז לחפש דרכים נוספות ומהירות יותר להנגשת הגז הטבעי לתעשייה למקומות מרוחקים מצנרת החלוקה.
החיפוש הוביל להקמת תחום פעילות של הגז הטבעי הדחוס (
CNG). בין השנים 2013–2014 הוקמה תחנת הדחיסה באזור התעשייה אלון תבור, נרכש צי של מכליות, ופותחו תחנות הפחתת לחץ ייעודיות שאפשרו לספק גז טבעי גם לצרכנים שטרם התחברו לרשת החלוקה.
באפריל 2014 החל מפעל פניציה שבפארק התעשייה ציפורית לצרוך גז טבעי דחוס, ואחריו התחברו עוד מפעלים רבים. החברה החלה לספק גז טבעי דחוס לרכבים (
NGV) במקום סולר מזהם ויקר.

סופרגז החלה את צעדיה הראשונים בעולם החשמל מתוך כוונה להיות ספקית חשמל וקיטור בעיקר ללקוחות תעשייה, על ידי הקמת תחנות כוח קטנות המופעלות בגז טבעי.

תחנות כוח סולאריות

בשנת 2010 החליטה קבוצת עזריאלי שסופרגז תהיה החברה שתפתח את תחום האנרגיות המתחדשות בחברה. אייל חנקין מונה למנכ"ל והחברה החלה את צעדיה בעולם הגז הטבעי והאנרגיה הסולארית. מעבר להיותה חברה תפעולית, לוגיסטית ושיווקית הפכה סופרגז לחברה יזמית בתחום האנרגיה והתשתיות. בין השנים 2010–2014 יזמה והקימה סופרגז 13 פרויקטים של שדות סולאריים (בגדלים שונים מ-500 קילוואט עד 5 מגוואט, מקיבוץ יחיעם שבצפון ועד אילת, בהספק כולל של כ-22 מגוואט.

בשנת 2012 זכתה החברה בשני מכרזי הקרקע הראשונים שפרסם מנהל מקרקעי ישראל להקמת חוות סולאריות קרקעיות בנגב – האחת במצפה רמון והשנייה בעין עברונה. לפי תנאי המכרז על סופרגז להקים בקרקעות אלו תחנות כוח סולאריות, ולתפעלן במשך 20 שנה.