לוז

מי אנחנו?

לוז

חברת לוז , או בשמה המלא לוז אינטרנשיונל בע"מ, הייתה חברה שהקים ארנולד גולדמן בשנת 1979. גולדמן היה יליד ארצות הברית וממייסדיה של החברה לקסיטרון משנת 1969. לאחר שלקסיטרון התפרקה, עלה גולדמן לישראל וביסס את חברת לוז החדשה על התזה שלו, שעסקה בניצול אנרגיית שמש.

המכשיר הראשון והטכנולוגיה שמאחוריו

המוצר הראשון של חברת לוז, בניהולו של גולדמן ושותפיו – פרנסואה וקרויזר – היה מייצר קיטור הפועל על אנרגיית השמש. אותה טכנולוגיה ]פותחה בהמשך גם לייצור חשמל. הטכנולוגיה של החברה פעלה בדוה לתהליך ייצור חשמל בתחנת כוח. מנגנון של מראות ריכז את קרני השמש למתקן כך שהחום האדיר שלהן ייצר קיטור, שהניע טורבינה שייצרה חשמל.

פעילות החברה

החברה הוגדרה כיצרנית ומקימה של תחנות כוח הפועלות על בסיס חומה של קרינת השמש – טכנולוגיה תרמו-סולארית. אמנם לוז הייתה חברה ישראלית, שכל פעילותה כולל מאמצי התכנון, ההנדסה והייצור, התרחשו בהר חוצבים בירושלים, אך החברה הייתה רשומה בכלל בקליפורניה.

מתחם יחידות ייצור החשמל שבנתה חברת לוז במדבר מוהאבי בקליפורניה, ייצרה חשמל לאזורה הדרומי. כשהחל לפעול בשנת 1984, נחשבה התחנה הזו לתחנה הסולארית הגדולה בעולם. כאשר רצתה החברה להעתיק את ההצלחה לישראל ויזמה תוכנית להקמת מתחם זהה בנגב, אושר התקציב לפרויקט אך הוא מעולם לא יצא לפועל.

סופה והמשכיותה של חברת לוז

לא רק מחירי הנפט צנחו בשנת 1991, ולא רק הטבות המס בוטלו, גם חברת לוז הגיעה אל בוף פעילותה. אמנם הטכנולוגיה של החברה וההון האנושי שלה המשיכו את דרכה במסגרתן של ארבע חברות חדשות:

  1. אלקטריק פיול

חברה זו בחנה את האפשרות לנצל את שעות החשיכה לייצור אחר של חשמל ואגירה שלו במצברי ענק, כדי שמאגרים אלה יוכלו לתמוך את שעות העומס במהלך היום. החברה הוקמה בשנת 1991 והטכנולוגיה יושמה בדמות מצבר לרכב חשמלי שפיתח הצוות.

  1. חברת סולל

חברה שהוקמה על ידי איש העסקים הבלגי לואי בגו בשנת 1992, אליה הצטרף מהנדס העבר של חברת לוז – אבי ברנמילר כארבע שנים לאחר מכן. החברה עסקה תחילה בהוזלה ותפעול של פעילות תחנות הכוח בקליפורניה, שהיו רכוש החברה החדשה. בהמשך הוסיפה החברה לפתח את הטכנולוגיות של חברת לוז, וזכתה בחוזים להקמת תחנות כוח תרמו-סולאריות בספרד. בהמשך השתבשו התוכניות לאחר שהמשבר הכלכלי העולמי ביטל תוכניות רבות להקמת תחנות כאלו, ומפעלה של סולל בבית שמש נסגר על ידי חברת סימנס – הבעלים של סולל באותה עת.

  1. ריוגלס סולאר סיסטמס

החברה שרכשה את נכסי חברת סולל – ריוגלס – החליטה להפעיל את אותו המפעל בבית שמש מחדש ולקרוא לו ריוגלס סולאר סיסטמס.

  1. ברייטסורס אנרג'י

חברת 'לוז 2' הוקמה בשנת 2004 בהר חוצבים בירושלים, במרחק קטן מהמקור, על ידי אותו יזם בשם ארנולד גולדמן – מייסד לוז המקורית. בשנת 2008 שונה שמה ל'ברייטסורס אנרג'י'. החברה עוסקת בייצור קיטור וחשמל בעלויות מוזלות בהתבסס על הטכנולוגיות לניצול אנרגיית השמש.