אדלטק

מי אנחנו?

אדלטק

יוסף אדלסבורג היה איש עסקים ויזם שפעל להקמת עסקים רבים בארץ מאז שנות ה-50, ובין היתר שימש גם כיושב ראש לשכת המסחר של תל אביב. יחד עם בנו אורי, הקים יוסף אדלסבורג את חברת אדלטק בשנת 1989, שעסקה תחילה בסחר בנשק, ושאבה את הבסיס המקצועי שלה מידיעותיו של יוסף, שהיה גם עובד של משרד הביטחון בארצות הברית.

במסגרת פעילותה הראשונית, חברת אדלטק הייתה נציגה של מדינת ישראל מול יצרניות נשק וכלים מהעולם, ואף תיווכה בעסקת מטוסי התובלה 'פשוש' בהם השתמש חיל האוויר הישראלי במשך עשור.

איך הופסק העיסוק בנשק?

חברת אדלטק תיווכה בעסקת רכישה של מסוקי העטלף, בה נעשה שימוש בכספי הסיוע האמריקאי. בשנת 1994 הוגש כתב אישום נגד אדלסבורג ושניים משותפיו בטענה שעסקת העטלפים נופחה בכ-10 מיליון דולר. אדלסבורג שסירב להתייצב למשפט בארצות הברית הוכרז כעבריין נמלט, ואילו משרד הביטחון עצר את ההתקשרות עם החברה ואת ההיתר שלה לייצוא ביטחוני.

התחלת העיסוק באנרגיה

בשנת 1994 הקימה חברת אדלטק יחד עם חברת השקעה רוסית, חברה חדשה שביקשה להקים תחנת כוח בישראל, אמנם משרד התשתיות וחברת החשמל מנעו את המהלך בטענה שהחברה לא פעלה בשקיפות באשר לחשיפת בעלי המניות שלה.

בשנת 2000 הוקמה חברת דוראד אנרגיה בע"מ, שהייתה שותפות בין שני אנשי העסקים אדלסברג ואורי דורי. מטרת החברה הייתה להקים תחנת גוח המשתמשת בגז לייצור חשמל, וזאת בעקבות גילוי מאגרי הגז הטבעי מול חופי ישראל. התוכניות אושרו וניתן לחברת דוראד הרישיון לייצר חשמל.

בשנת 2004 נחתם עם חברת 'זורלו החזקות' הטורקית הסכם על הקמת תחנה אך בעקבות קשיי מימון עבודות ההקמה החלו רק בשנת 2009.

בשנת 2007, נחתם הסכם בין חברת דוראד לחברת חיפה כימיקלים להקמת תחנת כוח פרטית.

מהן החזקות החברה כיום?

  1. תחנת הכוח במתחם מפעל אגן כימיקלים (חברת אדלטק מחזיקה במניוציה של חברת אשדוד אנרגיה, יחד עם זורלו אנרגיה).
  2. תחנת כוח במפעל CHS.
  3. תחנת הכוח במתחם מפעל חיפה כימיקלים (מישור רותם).
  4. תחנת הכוח במתחם מפעל מכתשים מפעלים כימיים (רמת חובב)
  5. אחוזים מתחנת הכוח דוראד (דרך אדלקום, אברת בת של אדלטק).

כיום אדלטק היא חברה פרטית שהחזקותיה נמדדות על כ-20% מייצור החשמל של ישראל.